top of page

Ruhsal uyanış ve Mesih bilincine yükseliş egonun çözülmesi ile olur.

Ego gerçekleri çarpıtan bir lenstir. Ego çözülmeden ruhsal yükseliş olmaz. Ego yani gerçekleri örten, çarpıtan bu lens uyandırılmış enerji ile ortadan kalkar. Uyanmış enerji nsanların yaşamı saf bir farkındalıkla görmesini sağlar. Filtreler ortadan kalkmış görüntü netleşmiştir. Bu uyanış dünya insanları arasında çok nadir olmaktadır ancak bilincin yükselmesi  içinde olmazsa olmaz bir  şarttır.

Dinler ve ruhsal öğretilerin açık ve kapalı, aşikar ve ima edilen amaçları, vaatleri vardır. Açık olan başta kişiye verilen bir aidiyet duygusu ve sosyal kimlikle gelen güven duygusudur. İlaveten gelen bir dayanışma ve maddi kazanç sağlama beklentisidir. Aynı inancı paylaşanların içine girdiği bir çeşit güya komün(toplu) yaşamın getirdiği sahte güvenlik ve dayanışma duygusudur. İma edilen, daha kapalı olan ise bir takım türetilmiş inançların merkezinde kurulan kurumların ebedileştirilmesi gayretidir. Bütün bunların insanın ruhsal gelişimi, bilincini kutsallığa yöneltebilmesi yönünde bir katkısı yoktur. Tam tersine bu durum obezleşmiş egolarının bir dışa vurumudur. Bunların öte alem beklentileri dahi zevk, sefa, obezlik ve şehvetperestlik üzerine kuruludur. Bunu elde etmeleri için bir takım tekrarlanan nafile hareketleri(ibadetleri) aynı ezberlenmiş dualarla yapmaları, manasını anlamadığı dilde bir takım aynı sözleri sürekli tekrarlamaları yeterlidir onlar için. Ahlak önemli değildir yada tek taraflıdır. Tabi bunlar sonuçta hiçbir işe yaramaz. Nafile davranışlardır ve  sonuç; akıl sağlığının elden gitmesi.

Gerçekte dünya acıdan, ıstıraptan muah bir yer değildir. Buraya sınav için geldik. Sınav aklımızdandır. Aklımızı nasıl kullanıyoruz? Bedensel arzularımızı kontrol edebiliyor muyuz? Onları sadece amaçları doğrultusunda kullanamıyor muyuz? İyilikte ve doğrulukta kalıyor muyuz? Öfkemizi  nefretimizi, kinimizi, hasetliğimizi kontrol edebiliyor muyuz?

Güvenlik duygusu aslında sahte bir duygudur. Eğer aklımızı kullanamıyorsak duygular öne geçer ve korkuların esiri oluruz. Saçınızın iyi kesilmemesinden tutunda, başkalarından daha az zengin olmak, tırnağının kırılması, otobüsü kaçırmak korkusu vs. Duyguların aklı bastırdığı fiziksel  yaşamda korkular hiç bitmez. Güvende olmak izafidir. Esasen dünyada olmak devamlı vahşi bir hayvan tarafından kovalanmak gibidir. Egosal tutkuların tuzağına her an düşebiliriz.

Ruhumuz her tür korkudan kurtulduğunda özgür olur bunun için ise insan ne olduğunun ve ne için yaratıldığının gerçeğine bir an evvel uyanmalıdır. Bu uyanışı sizin için, sizin yerinize  başka birisi yapamaz. Sevgi yolunu size kim gösteriyorsa o size örnek olabilir ama yine de karar verecek olan sizsiniz. Sınavınızı kendiniz vermek zorundasınız ve bu yolda gizli menfaat beklentisi içinde olan sahte yol göstericilerden uzak durun. Manevi irşatta maddi beklentinin zerresi dahi olmaz, olmamalıdır. Varsa orada sahtecilik vardır. İtibar etmeyin.

İlkel devirlerde ilkel insanların söylemiş ve yazmış olduğu yanlış inanç ve törelerden kendinizi kurtarın. Doğrularını alın ama yanlışları "Tanrı kelamı" diyerek devam ettirmeyin. Esas Tanrı kelamı eğer egonuzu tam kontrol altına alabilirseniz size kendi ruhunuzdan fısıldanır. Ruhunuz Tanrıya aittir. Ruhunuz bir kere söyler ve ısrar baskı yoktur çünki Tanrı zorba, baskıcı değildir. Tanrı aciz değildir ki sizleri zorlasın. Kaybeden siz olursunuz ve O daha iyilerini yaratır. 

Tüm peygamberliklerin özeti şudur: Kendine istediğinden başkasına da isteyeceksin. Yani olumlu, sevgi dolu olacaksın ve bu ülkü aklı başında olan herkes için geçerlidir. Normal zekası olan her birey için geçerlidir. Bu ülküyü her normal birey yaşamında uygulamalıdır. Kendisi dahil hiçbir insana, canlıya ve doğaya mecbur olmadıkça zarar vermeyecek, onların yaşam haklarına da kendi haklarına duyduğu kadar saygı duyacak insan.  Evet, yasa budur

İnsanlar gerçek maneviyatı idrak edinceye kadar türlü şekillerde yönlendirilip kullanılacaklardır. Kullanılmaktadırlar. Bugün tüm kurumsallaşmış dinler, bu kurumların ruhban sınıfı ve politikacılar küresel sermayenin hizmetindedir. Bu aşırı zengin sınıfın, çoğunluğu köleleştirip gütmesine vesile olup, bilerek ya da bilmeden kötülüğe hizmet etmektedirler. Aşırı zenginler kirli bir politika yapmaktadırlar ve yalan, iftira, acımasızlık, hırsızlık ve cinsel sapıklığı teşvikleri hat safhadadır. Bastıkları her karşılığı olmayan kağıt para bizlerin elindeki paralarımızdan yapılan hırsızlıktır. Alım gücümüz yok edilmektedir. 

Dünyada kırk milyon insan her yıl köle olarak alınıp satılmaktadır. İnsan ticareti yapılmaktadır. Buna küçük çocuklar dahildir. Diğer bir çoğu insanda köle olduğunun farkında bile olmadan tüketim çılgınlığı ve cinsel oburluk duyguları içinde para babası şeytanlaşmış bir takım insan görünümündeki mahluklara kendi küçük ihtiraslarını elde etmek hayaliyle adeta köle gibi hizmet etmektedirler. İnsanları ve doğayı tahrip etmelerine yardım etmektedirler. Bir çok bitki ve hayvan türünün  nesli yok edilmiş ve halen de yok edilmektedir. Tanrı ve Onun sevgisi terk edilmiştir. Maalesef.

Alpaslan Kuzucan

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İnsan ruhu ne güneştir, ne ay, ne toprak ve ne de başka birşey. İnsan insandır. Ruhu yeterince bilinçlenip arındığında Tanrı enerjisine değer ve birleşirler. Bedeni değil ruhu birleşir. Egosu da değil

MANASI NEDİR,?  YAŞANTIMIZDA VE KENDİ İÇİMİZDEKI YERİ NEDİR? Öncelikle kendimizle olan ilişkimizin sevgi esaslı olması demektir. Kendimizi sevmeden diğer insanları sevemeyiz. Diğer varlıkları sevemeyi

Tanrı mükemmeldir öyleyse bizim de mükemmel olmaya çalışmamız gerekiyor. (Matt 5:48) Tanrı bizi kucaklamak istiyor. En üst lütuf olan Kendisiyle Kaynakta birleşmeye çağırıyor. Dünyevi ayartmalara muha

bottom of page